Po wietrznych dniach, nastały dni jeszcze bardziej wietrzne. Komin wprawdzie już naprawiony – można zamknąć się w chacie, napalić w piecu i przeczekać – ale tu, na skraju świata, natura ma wciąż ostre pazury. Bez siekiery i latarki pod poduszką lepiej nie zasypiaj. Dziś złamana gałąź odcięła od elektryczności całą okolicę.

Przetrwać dzień bez prądu – niby nic, a jednak… Bez prądu nie ma wody, bo pompa nie działa. Zimny przecinek, zimne cztery litery! Bez prądu o piętnastej robi się ciemno – kiedy ostatni raz czytaliście albo pisaliście przy świeczkach? Bez prądu w chacie chłodno, boć izba niewielka, zbyt duża, żeby ją nagrzać jednym paleniskiem. Specjalna elektryczna turbina rozprowadza ciepłe powietrze po wszystkich zakątkach. Dziś turbina ozięble milczy.

Zawinięty w koc sięgam po książkę i kieliszek wina. W telewizji – o ironio! – podobno grają Zabójcze tornado.
 
ujazmnianie_01 
Przeglądam Pocket Wine Book 2015 autorstwa Hugh Johnson’a – egzemplarz recenzencki podesłało mi Wydawnictwo Olesiejuk. Przewodnik napisany jest konkretnym, acz lekkim językiem. Teksty mają sporo wytrawnego humoru, równoważącego oschłość faktów i dat. Książkę należy traktować jako przydatną ściągawkę – znalazłem tu usystematyzowane informacje dotyczące szczepów, łączenia dań z winem, opis najważniejszych regionów winiarskich, producentów, terminów i wydarzeń wpływających na jakość win. Książka raczej do posiadania-pod-ręką, niż czytania-na-raz. Mieści się w kieszeni – sprawdziłem!
 
ujazmnianie_03 
A co w kieliszku? Pozostałości po świętach – portugalskie Cem Amigos Reserva 2010 z Alentejo (cem amigos znaczy stu przyjaciół) – kupaż alicante bouschet, cs i touriga nacional. Wino z wyraźnie zaznaczoną beczką, aromatami ciemnych owoców, wilgotnego mchu i niuansem wosku (choć wypada wziąć poprawkę na to iż degustuję pod kocem, w zimnej chacie i świetle świec). Wasze zdrowie przyjaciele! Wracam do oglądania zabójczego tornada.
 

Wino zakupiłem w Kondrat Wina Wybrane.

[fb_button]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.