O winie

Winnica Turnau

W tym roku wiosenne porządki rozrosły się w moim mieszkaniu do generalnego remontu. A miałem tylko umyć okna… Zanim się spostrzegłem, cykliniarka lizała już chropowatym jęzorem deski w salonie, a pędzel głaskał łyse ściany i sufit. Trwa to już miesiąc i wciąż znajduję coś nowego do zrobienia, poprawienia, nareperowania, uf…

O gruntownych pracach mogą sporo powiedzieć założyciele Winnicy TurnauZbigniew, Grzegorz i Jacek Turnau oraz bliski przyjaciel Tomasz Kasicki. Pierwsze hektary spośród aktualnych dwudziestu zasadzone zostały ręcznie, co wyglądało mniej więcej tak:
 

full_1280147366
full_1245469574
full_1036659745
full_548109033

Restauracja dziewiętnastowiecznego budynku, w którym powstała nowoczesna przetwórnia w praktyce oznaczała wymianę każdej cegły. No i produkcja wina, w której podobno najtrudniejsze jest pierwszych sto lat…
 

 
Wina z Winnicy Turnau miałem przyjemność smakować po raz pierwszy ponad miesiąc temu na uroczystości otwarcia winiarni w Baniewicach (poniżej kilka zdjęć z imprezy). Wszystkie siedem, premierowych win uważam za bardzo udane. Przy produkcji win doradzał Frank Faust – utalentowany, dwumetrowy winiarz z Rheingau. Poprzeczka została podniesiona bardzo wysoko.
 

IMG_1472
IMG_1477
IMG_1479
IMG_1482
IMG_1489
IMG_1493

Z rocznika 2014 powstało siedem win – pięć białych, jedno różowe i jedno czerwone – głównie hybrydy. Spośród win białych Riesling jest wytrawny, pozostałe (Hibernal, Johanniter, Seyval Blanc i Solaris) zachowały cukier resztkowy. Rose pije się bardzo dobrze, szczególnie polecam do wędzonego łososia. Czerwony kupaż Rondo/Regent, jak to młode wino – jurne jest i nieokiełznane – da się pić już teraz, ale ciekaw jestem jak będzie dojrzewało. Niestety w remontowym chaosie zapodziałem gdzieś notatki z degustacji. Do tego, dopadła mnie wiosenna alergia – nos mam zatkany, co z kolei skutecznie utrudnia mi picie wina. Jak tylko odzyskam węch, dam znak, które wino smakuje mi najbardziej, a póki co odsyłam do recenzji Izabeli Kamińskiej na łamach Winicjatywy.

Na koniec wspomnę tylko krótko o etykietach, bo miałem przyjemność je zaprojektować. Winnica Turnau to przedsięwzięcie rodzinne, co staraliśmy się podkreślić wpisując etykietę w kształt domu. Koncept w założeniu jest lekki i przejrzysty, ale z mocną konstrukcją. Ważną rolę odgrywają detale – kontrasty i faktura. Co w moim mniemaniu oddaje charakter tych win.
 

WT_label_02
WT_label_06
WT_label_08
Wina dostępne są na miejscu w winiarni w Baniewicach, w sklepie online oraz u Kondrat Wina Wybrane. Polecam.

[fb_button]

2 Komentarze/y

  1. Agata Pilawa pisze:

    Cytat ze strony: „Rose pije się bardzo dobrze, szczególnie polecam do wędzonego łosia”. Czy NA PEWNO chodzi o wędzonego ŁOSIA??? 🙂 Spróbowałabym, ale z łosiem mogę mieć pewien kłopot. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.