O winie

Kissed by the grape

Już 19 listopada po brodach entuzjastów wina popłynie młode i cierpkie Beaujolais Nouveau. Niektórzy uważają, że lepiej się w tym winie kąpać niż je pić, niemniej jest okazja by pogawędzić o słońcu, ciepłych krainach, wakacjach i słodkich owocach.

Z pewnością widzieliście już wszystkie filmy ocierające się o temat wina, ale jest szansa, że tego nie znacie – mam na myśli niezależną produkcję z Holandii pt. Kissed by the grape – film wyprodukowany przez Freda Van Dijka i Derricka Nelemena (o Derricku wspominałem już kiedyś przy okazji mojego projektu etykiety na wino Pink Glasses – tu przeczytacie więcej).

Film jest wywiadem rzeką i rozpoczyna się pytaniem Czy czułeś się kiedyś pocałowany przez winogrono? Adresatem pytania jest kilku producentów win organicznychNatalino i Amadio Fasoli z Włoch, Alvaro Espinoza z Chile, Miguel Torres z Hiszpanii. Każdy z winemakerów rozwija swoją wizję organicznej uprawy winnicy – mówiąc dotykają ziemi, ręcznie plewią teren wokół krzewów, integrują z winnicą żywy inwentarz, sami robią kompost, odzyskują wodę z deszczu, redukują produkcję dwutlenku węgla, korzystają z alternatywnych źródeł energii, produkują biologiczne paliwo z resztek po wyciśnięciu winogron, inwestują w hybrydowe pojazdy, a nawet odprawiają rytuały voodoo.

Podejrzewam, że nie trzeba Was szczególnie namawiać do zapoznania się z Kissed by the grape. Wystarczy powiedzieć, że w filmie jest dużo słońca i pasji. Widziałem, że jest do obejrzenia w częściach na YouTubie (na YouTubie film nie ma tłumaczenia wiec trzeba władać przynajmniej czterema jezykami, żeby zrozumieć całość), niemniej dostałem od autorów DVDka (z napisami m.in. po angielsku) i jeżeli ktoś byłby chętny, to przy okazji mogę pożyczyć film do obejrzenia.

Nie wiem, czy 19go będę pił Beaujolais Nouveau, czy będę się w nim kąpał. Wiem natomiast, że dziś otworzę jakieś organiczne wino, o na przykład Pink Glasses Organic Grenache 2014. Na zdrowie!

 
kissed_2

[fb_button]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.