Wino krągłe jak kobieca pierś i głębokie jak bruzda dłuta, którym został wyrzeźbiony linoryt na etykiecie. Pełne, kształtne, dojrzałe i soczyste. A do tego długie, jak włosy, do kolan – to właśnie pomyślałem gapiąc się na trzy gracje zdobiące flakon Divins 2011 z Majorki.

Po kilku kieliszkach nabrałem rumieńców jak zawstydzony chłoptaś

I w rzeczy samej wino nie rozczarowało. Uwodzi ciemnym kolorem, rajcuje aromatami wiśni, wędzonej śliwki ze szczyptą ziół. Lekka słodycz gorzkiej czekolady przelewa się w końcówce. Jędrne i mięsiste. Niefiltrowane. Po kilku kieliszkach nabrałem rumieńców jak zawstydzony chłoptaś (alk. 13,5%).
 
divins_2

Na marginesie – motyw nagich kobiet na etykiecie wina był/jest wyjątkowo popularny w Polsce i być może jest to temat na oddzielną rozprawę. Ktoś się orientuje jak to wygląda na świecie?

Do rzeczonego wina przygotowałem karczek jagnięcy. Upiekłem go w czosnku i ziołach, rozmarynie, z odrobiną cynamonu. Z zewnątrz chrupiący, w środku delikatny… przynajmniej taki był plan. Rzeczywistość zweryfikowała moje umiejętności kulinarne i zamiast miękkiej kobiecej szyjki wyszło twarde bycze karczycho. Przesadziłem z temperaturą i czasem w piekarniku. Mięso nieco gumowe, ale popite winem spłynęło bez problemu do żołądka.

Po kolacji, po karczku została spora kość. Zaniosę dla sąsiadki, bo ma pieska – pomyślałem – taka cicha ta sąsiadka, jest okazja nawiązać relację. Pukam, pukam, pies szczeka. Zza drzwi słyszę – kto tam? Mówię, że sąsiad z góry, że kość mam dla psa. Ona, że już jadł. Ja, że to może na jutro? Ona, że na jutro też ma. Czyli, że nie chce? – pytam. Ona, że chce, niech zostawi pod drzwiami. Zostawiam. Kość na talerzu.

Następnego dnia była niedziela. Wychodziłem na spacer i omal nie wdepnąłem w talerz na wycieraczce, mój talerz, ten, na którym wczoraj kość, a teraz kawałek ciasta leży. Szarlotka, jeszcze ciepła…

Było pite, było jedzone, zostało spisane.
 
divins_3

Wino kupiłem w nowootwartej Winiarni Barrio w Poznaniu.

[fb_button]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.