Ze trzy lata temu opublikowałem na blogu tekst „Typ oralny” traktujący o karmieniu dziecka piersią i implikacjach tej czynności w dorosłym życiu bobasa. Dzisiaj chciałbym nawiązać do tego tematu, choć z nieco innej perspektywy.

 

Kiedy pisałem wspomniany we wstępie tekst, nie miałem jeszcze dzieci. Rok póżniej urodził się mój syn. Za chwilę skończy dwa lata. Od dwóch lat jest karmiony piersią. Ostatnio postanowiliśmy z żoną, że spróbujemy odstawić go od cyca. Nie była to łatwa decyzja. Dojrzewaliśmy do niej jakiś czas, dojrzewał też Adaś.

 

Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi, wiąże się z małą rewolucją. W porach około sennych mama musi zniknąć z zasięgu wzroku i węchu dziecka. Na jakiś czas tata przejmuje w 100% przywilej usypiania smyka. Zadanie to wymaga niemałej kreatywności, zważywszy na to, iż mówimy tu nie tylko o zmianie przyzwyczajeń malucha, ale i o zmianie jego nawyków żywieniowych (wyobraźcie sobie, że od dziś zamiast kieliszka wina do kolacji, ktoś będzie Wam czytał bajkę w trakcie jedzenia).

 

O dziwo, dziecko najlepiej z naszej trójki znosi nową sytuację. Mama tęskni i cierpi z powodu nabrzmiałych piersi; tata jest trochę niewyspany; a bobas po kilku dniach zamiast kierować mniam minam w stronę mamy, z ulubioną książką pod pachą woła tatę do sypialni, mamie mówiąc pa pa.

 

Foto: Lara Stone w obiektywie Tyrone Lebon’a – sesja dla magazynu i-D

 

Zaprzestanie karmienia piersią pociąga za sobą jeszcze jedną istotną zmianę. Mama może się w końcu napić wina! Tata natomiast, dla równowagi, odpowiedzialnie podchodząc do tematu, odstawia kieliszek na ten czas. (A co tam, odstawię wino na cały miesiąc – raz w roku warto zrobić generalne czyszczenie receptorów.)

 

Każde dziecko jest inne (truizm) i każde dziecko ma inne potrzeby. W przypadku naszego syna, dwa lata ssania cyca chyba są wystarczające. Czas pokaże jak decyzja o odstawieniu go teraz, wpłynie na jego skłonności oralne. A póki co, ja idę czytać bajkę Adasiowi, a mama nalewa sobie drugi kieliszek wytrawnej czerwieni. Na zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.