W branży Piotra nie trzeba przedstawiać. Dla niezorientowanych: Piotr Pietras to jeden z najbardziej utytułowanych polskich sommelierów (jak nie najbardziej utytułowany). Właśnie wrócił z Mistrzostw Świata Sommelierów zajmując wysoką, szóstą lokatę. Na gorąco, po konkursie zadałem mu kilka pytań. Zapraszam na krótki, ale treściwy wywiad.

 

Gratuluję Piotr kolejnego sukcesu. Tym razem wysokie, szóste miejsce w Mistrzostwach Świata Sommelierów. Zdradzisz czym świętowałeś to osiągnięcie?

 

Dziękuję. Nie zdążyłem jeszcze świętować. Po zawodach byłem wypompowany, wypiłem kilka łyków brytyjskiego musiaka – Gusbourne’a Blanc de Blancs, poprawiłem białym Beaucastelem i poszedłem się zregenerować. W lodówce czeka na mnie jednak Sapience od Benoit Marguet i to tym szampanem będę chciał mój sukces uczcić.

 

Jakie masz najbliższe plany związane z zawodami? Mistrzostwa Polski już sobie odpuściłeś?

 

Mistrzostwa Polski i Europy odpuściłem. Jeśli będzie możliwość i zapał, to za 3 lata podejdę do Mistrzostw Świata. Potrzebuję to jednak dokładnie przemyśleć i przegadać – przygotowania sa ogromnym przedsięwzięciem.

 
Piotr Pietras
Piotr Pietras w akcji

Zdarza Ci się wziąć urlop od wina? Praktykujesz okresowe czyszczenie receptorów, czy raczej szkoda Ci na to czasu?

 

Jasne, odpoczywam od wina dość często. Nie piję i nie degustuję codziennie. Jak już piję to zawsze z kimś i wyłącznie to, co lubię.

 

Pamiętasz swoją największą wtopę związaną z degustacją w ciemno?

 

Było ich bardzo dużo. O ile dobrze pamiętam to podstawowego Pinotage’a nazwałem kiedyś Grand Cru Classé z Pauillac. Należy jednak pamiętać, że takie wtopy dają do myślenia i pozwalają się rozwijać. Kompletny degustator ma otwarty umysł i doskonali się poprzez świadomą, konsekwentną pracę z winami. To godziny spędzone w restauracji, winnicach, na degustacjach, kursach itd.

 

Na koniec powiedz, jak oceniasz aktualny stan polskiego winiarstwa? Pijasz polskie wina? Masz swoich faworytów?

 

Jest dynamicznie! Wróciłem niedawno do kraju i wiele się zmieniło od 2013 r. Nie piłem do tej pory wielu polskich win, jednak te, które udało mi się spróbować były zdecydowanie na plus. Kilka etykiet z Domu Bliskowice czy pinot noir z Winnicy Miłosz. Na pewno nadrobię zaległości!

 
Piotr Pietras
Zajrzyjcie na stronę Piotra – PiotrPietras.com
Lampka Wina z… to cykl krótkich spotkań, w których zadaję moim rozmówcom pięć pytań – tyle ile da się zadać przy jednej Lampce Wina. Jesteś ciekaw/a innych wywiadów?   PRZECZYTAJ POZOSTAŁE →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *