Poniżej znajdziesz kilka wydarzeń, które z mojego wino-centrycznego punktu widzenia były istotne w kończącym się właśnie 2021 roku. Jeżeli coś pominąłem, daj mi koniecznie znak w komentarzu. Dzięki!

 

20 styczeń
Joe Biden został zaprzysiężony jako 46. Prezydent Stanów Zjednoczonych. W odróżnieniu do ustępującego ze stanowiska Trampa, który jest entuzjastą raczej piwa, nowy prezydent podobno uczcił to wydarzenie kieliszkiem musującego wina ze stanu Waszyngton. Impreza była udana, niestety nie podano, z której winnicy pochodziło wino.

 

4 luty
Ogłoszono pierwszy pomyślny przeszczep twarzy i obu rąk u 22-letniego Joe DiMeo w Nowym Jorku. Znajomy fizjoterapeuta powiedział mi, że potrzeba ok. 2 lat ćwiczeń, zanim pacjent będzie w stanie samodzielnie otworzyć butelkę wina.

 

18 luty
Łazik Perseverance przysłał pierwsze zdjęcia z powierzchni marsa. Wody niestety na nich nie widać. Wina też nie.

 

23 marzec
Pierwszy tweet założyciela Twittera Jacka Dorseya „just setting up my twttr” sprzedaje się za 2,9 miliona dolarów w wersji z cyfrowym autografem. Żadne wino w historii nie osiągnęło takiej ceny.

 

1 Kwiecień
W Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W ankiecie niestety nie ma pytań o ilość konsumowanego wina.

 

12 Kwiecień
Według przedstawicieli branży, najgorsze od pół wieku warunki mrozowe dotkną 80% francuskich winnic.

 

26 Kwiecień
Buty Nike Air Yeezy 1 Prototype Kanye Westa sprzedają się za rekordową kwotę 1,8 miliona dolarów w prywatnej sprzedaży w Sotheby’s. Żadne wino w historii nie osiągnęło takiej ceny.

 

8 Maj
Elon Musk, prowadzi „Saturday Night Live” w USA. W programie ani razu nie pada słowo „wino”.

 

14 czerwiec
Cristiano Ronaldo zdjął butelkę Coca-Coli (jednego ze sponsorów wydarzenia) ze swojego stołu prasowego na Mistrzostwach Europy, co spowodowało spadek ceny akcji firmy o 4 miliardy dolarów. Gdyby to był kieliszek wina, pewnie by tego nie zrobił.

 

8 lipiec
Maleńki szkic Leonarda da Vinci „Głowa niedźwiedzia”, wielkości karteczki samoprzylepnej, sprzedaje się za 8,9 miliona funtów (12,2 miliona dolarów) na aukcji w Londynie. Żadne wino w historii nie osiągnęło takiej ceny.

 

11 lipiec
Miliarder Richard Branson leci na skraj kosmosu swoim samolotem rakietowym Virgin Galactic w teście turystyki kosmicznej. Na pokładzie podobno będą serwować darmowego szampana.

 

27 lipiec
Polski serwis społecznościowy nk.pl po 14 latach, 8 miesiącach i 16 dniach został zamknięty. Szampana z tego powodu raczej nikt nie otwierał.

 

11 sierpień
Lionel Messi potwierdza podpisanie 2-letniego kontraktu z mistrzami francuskiej Ligue 1 Paris Saint-Germain po opuszczeniu FC Barcelony. Oficjalnym powodem przeprowadzki było niewystarczające wynagrodzenie. Nieoficjalnie mówi się o tym, że Messi zaczął się interesować francuskimi winami.

 

7 wrzesień
Salwador staje się pierwszym krajem, który przyjmuje Bitcoin jako prawny środek płatniczy. Butelka prostego, pijalnego wina kosztuje ok. 0,00024 BTC.

 

18 wrzesień
Z okazji moich urodzin wybuchł wulkan Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma. Była to pierwsza erupcja od 1971 roku. Dziękuję.

 

4 październik
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznana Davidowi Juliusowi i Ardemowi Patapoutianowi za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. Podobno nagrodzeni w swojej przemowie mówili między innymi o właściwej temperaturze serwowania wina.

 

18 listopad
Najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca od 1440 roku, trwające 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy. Biodynamiczni winiarze uczcili to wydarzenie zakopując w winnicy po dwa krowie rogi wypełnione kompostem, rogi trzeba było ułożyć w kształt księżyca.

 

23 listopad
Rękopis wczesnych prac nad teorią względności Alberta Einsteina, „jeden z najważniejszych dokumentów naukowych XX wieku”, sprzedaje się na aukcji za 13 milionów dolarów. Żadne wino w historii nie osiągnęło takiej ceny.

 

23 listopad
Elon Musk został uznany przez Time’a Osobą Roku. W jego przemówieniu ani razu nie pada słowo „wino”.

 

18 grudzień
Były aktywista studencki Gabriel Boric wygrywa wybory prezydenckie w Chile, stając się najmłodszym prezydentem kraju w wieku 35 lat. Na szczęście wiek pozwala mu już na wzniesieniu toastu winem. Chilijskim rzecz jasna.

 
 

Wytrawnego 2022! Wasze zdrowie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.