Etykieta odgrywa kluczową rolę w procesie wyboru wina przez konsumenta. To pierwszy punkt styku między butelką a potencjalnym kupującym. Często decyzja o zakupie opiera się na wrażeniu wizualnym, jakie wywołuje etykieta. Właśnie dlatego tworzenie etykiet jest tak istotne dla właścicieli winnic.

W tym tekście przeanalizuję rolę projektanta etykiet i sprawdzę, czy musi on lubić wino oraz posiadać wiedzę winiarską (to będzie lekko stronniczy tekst, ponieważ piszę go jako projektant etykiet i entuzjasta wina 🙃).

Na czym polega proces powstawania etykiety? 

Proces tworzenia etykiet obejmuje wiele etapów i można go porównać do procesu powstawania wina. Rozpoczyna się od analizy terenu: zrozumienia winnicy, charakteru wina i docelowej grupy konsumentów. Następnie projektant sadzi sadzonki pomysłów: tworzy szkice, eksploruje i testuje różne pomysły. Najlepiej zapowiadające się koncepcje brane są pod opiekę projektanta i eksperta z winnicy – obcina się co niepotrzebne, tak, by wybrane pomysły zyskały na intensywności. Po przefiltrowaniu i przefermentowaniu powstaje finalny projekt etykiety, który jest przygotowywany do zabiegów drukarskich.

Etykieta, którą zaprojektowałem dla Winnica Winnogóra (więcej → luksemburk.com)

Zrozum wino, zrozum konsumenta

Przed projektowaniem należy zebrać podstawowe dane: filozofię winiarza, historię winnicy, techniki w winiarni, ale także: preferencje i oczekiwania docelowej grupy konsumentów – każdy detal może być potrzebny. Projektant nie musi być winolubem, niemniej posiadanie podstawowej wiedzy na temat stylów, odmian i cech regionalnych może pomóc w tworzeniu etykiet zgodnych z oczekiwaniami rynku. Głównym celem projektanta etykiet wina, jest przyciągnięcie uwagi klientów i przekazanie odpowiednich informacji. Na tym etapie tworzy się podstawy narracji.

Kiełkowanie pomysłów

Uzbrojony w wiedzę i inspiracje projektant szkicuje pomysły, dobiera typografię i kolory, stara się wykonać grafiki, które pasują do osobowości winnicy. Jest to twórcza eksploracja, której celem jest uchwycenie esencji wina i wyjątkowej tożsamości winnicy. Proces projektowania etykiety to umiejętność znalezienia równowagi między artystyczną wizją, a realizacją celów marketingowych. Wymaga od projektanta połączenia kreatywności z dużą świadomością trendów rynkowych i preferencji konsumentów.

Seria etykiet dla Neleman Wines (więcej → luksemburk.com)

Współpraca z właścicielami winnic – klucz do sukcesu

Ważnym elementem procesu powstawania etykiet jest współpraca z właścicielami winnic. To oni posiadają wiedzę na temat filozofii marki, historii winnicy, technik produkcji i oczekiwań konsumentów. Właściciele winnic są cennym źródłem informacji i inspiracji dla projektanta, pomagając mu tworzyć etykiety, które wiernie oddają unikalność wina i przyciągają uwagę odbiorców.

Storytelling w tworzeniu etykiet na wino

Jednym z kluczowych elementów etykiet na wino jest storytelling. Etykieta powinna opowiadać historię winnicy, jej tradycji, wartości i pasji związanych z produkcją wina. Dzięki storytellingowi można wzbudzić emocje i zbudować więź z potencjalnymi klientami. Sami winiarze przyznają, że nic tak dobrze nie sprzedaje wina jak anegdoty.

Dla Winnicy Turnau zaprojektowałem logotyp i etykiety (więcej → luksemburk.com)

Kupażowanie koncepcji

Finalny etap, w którym łączymy, filtrujemy i fermentujemy wybrane pomysły – w efekcie powstaje gotowa etykieta. Następnie możemy zamówić w drukarni próbny druk, żeby ocenić projekt w realu. Dobieramy odpowiednie techniki drukarskie i uszlachetnienia, by finalnie przygotować plik produkcyjny i zlecić produkcję etykiet.

Degustacja projektu

Trzymasz w rekach gotową butelkę wina. Winiarz zrobił swoje, projektant dołożył swoje pięć kropel. Warto pokazać światu efekt tej współpracy. W tym celu dobrze jest zrobić ciekawą sesję zdjęciową i przygotować treści potrzebne do promowania wina (np. w mediach społecznościowych). To jest moment na wzniesienie toastu za ukończony projekt 🥳

Różowe okulary dla Neleman Wines (więcej → luksemburk.com)

Wnioski

Kreowanie etykiet na wino to nie tylko proces tworzenia estetycznych naklejek. To także sztuka, która łączy kreatywność, zrozumienie rynku, umiejętność storytellingu i wiedzę winiarską. Projektant etykiet musi uwzględniać różne czynniki, aby stworzyć etykietę, która przyciągnie uwagę, odda charakter wina i opowie historię winnicy. Choć nie jest konieczne, aby projektant był koneserem wina, posiadanie podstawowej wiedzy winiarskiej może być wartościowym dodatkiem, pomagającym lepiej oddać unikalność wina i wpasować się w oczekiwania konsumentów.

PS. Jeżeli potrzebujesz pomocy z projektem etykiety, jeżeli masz jakieś pytania w tematach projektowania, czy marketingu wina – daj znak – wspólnie znajdziemy rozwiązanie. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tego jak mogę Ci pomóc.

2 Komentarze/y

  1. Agnieszka pisze:

    Etykieta faktycznie odgrywa dużą role w procesie sprzedaży wina.

    • Luks Piekut pisze:

      Jakość wina przede wszystkim, ale nie można zapominać o równoległym dbaniu o jakość oferty – spójnej komunikacji, opowiadaniu angażującej historii, czy etykietach z charakterem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *